Otomotiv sektöründe kullanılan tasarım programları: CATIA-V5

CATIA nedir? CATIA'yı kimler kullanır? Neden CATIA? CATIA ile nasıl başlarım? CATIA diğer ürünlerle nasıl etkileşime giriyor?

OTOMOTIV

( Justin BRASH - CATIA UZMANI )

8/14/20232 min read

CATIA nedir?

CATIA, bilgisayar destekli üç boyutlu(3B) etkileşimli uygulama anlamına gelir. 1981'de kurulduğundan beri Dassault Systems adlı bir Fransız şirket tarafından geliştirilen CATİA, orijinal olarak Fransız havacılık endüstrisinde bir 3B yüzey tasarım aracı olarak geliştirilmiştir. Ancak CATIA, kurulduğu günden bu yana on yıllar boyunca, tasarım ve stil, ürün mühendisliği ve sistem mühendisliği için çok çeşitli farklı araçları kapsayan gerçekten bir marka haline geldi.

CATIA'yı kimler kullanır?

Havacılık ve savunma sanayilerinde ve ayrıca otomotiv endüstrilerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle başlıca havacılık ve otomotiv OEM'lerinin çoğu CATIA kullanır ve CATIA, en küçük şirketlerden en büyük birinci kademe tedarikçilere kadar bu endüstri tedarik zincirlerinde yaygın olarak kullanılır. CATIA, mekanik sistem tasarımı, elektrik ve sıvı sistemleri tasarımı dahil olmak üzere birçok farklı disiplin ve tasarım türü için çok çeşitli araçlar sağlar.

Neden CATIA kullanıyorsun?

CATIA, birçok farklı endüstride çok iyi kurulmuş, olgun bir üründür. Uzun zamandır etrafta. En basitten en karmaşığa kadar çeşitli görevleri yerine getirmek için CATIA, kendi bünyesinde geliştirdiği bazı tasarımsal mekanik sistemler, elektrik sistemleri, sıvı sistemleri ve stil yapma yeteneğine sahiptir. Çok büyük karmaşık endüstrilerde büyümüştür. Bunun yanı sıra bence dikkate alınması gereken diğer şeylerden biri de gerçekten CATIA'nın fonksiyonel güçlü yönleri 3B dilinin standart bir çok farklı endüstri haline gelmesi. Ve bu nedenle, bu endüstride çalışmayı düşünüyorsanız veya bu endüstride çalışmayı arzu ediyorsanız, iş kazanma şansınızı artırmak, müşterileriniz ve tedarikçilerinizle uyumluluğunuzu en üst düzeye çıkarmak ve bir şekilde İletişim hatalarını azaltmak için kriterleri kullanmaya gerçekten düşünmeniz gerekir.

CATIA ile nasıl başlarım?

CATIA, uzmanlaşmak için eğitim ve deneyim gerektiren çok karmaşık bir üründür. Tipik olarak insanlar üniversitede bazı temel mühendislik bilgileri edinerek başlarlar ve sonra belki bir CATIA temelleri kursuna başlarlar. Bu tür bir eğitimde, parça çizimi, montaj, teknik resim hazırlama, CATIA'nın temel yetenekleri hkında bilgi edinirsiniz. Bunu bir kez anladığınızda, bilginizi genişletebilir ve daha fazla uzmanlık gerektiren konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Belki ileri düzey yüzey tasarımı veya kompozit tasarım, elektrik gibi şeyler.

CATIA diğer ürünlerle nasıl etkileşime giriyor?

Dassault'un en son uygulama portföyü olan 3B deneyim platformunu düşünürsek, CATIA gerçekten de birçok farklı uygulamayı bünyesinde barındıran bir markadır. 3B deneyim platformundaki CATIA uygulamaları, 3B deneyim platformundaki diğer uygulamalar ile iyi entegre olacak şekilde tasalanmıştır. Dolayısıyla, uygulamaların sorunsuz bir şekilde entegre edildiği diğer uygulamalarda kullanmak için CATIA verilerini başka dosya biçimlerine çevirmeye gerek yoktur.

Bu bir röportaj kaydıdır. Aşağıda farklı bir kanal vasıtasıyla CATIA hakkındaki bilgileri sizlere ulaştırabilmek için böyle bir yol izledik. umarız faydalı olur.

( Justin BRASH - CATIA UZMANI )

Aşağıdaki isim veya link ile youtube kanalından bu röportajı tam olarak dinleyebilirsiniz.

"Solid Solutions - A TriMech Company (Learn What CATIA is and How It Can Benefit Your Business)" - https://www.youtube.com/watch?v=JVL5babiZoc